منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

فرهنگ عيد نوروز در روستاي تيله بن و منطقه دوسرشمار ۱۳۹۵

25t-1
بنام خدا عید نوروز در روستاي تيله بن و  منطقه ی دو سر شمار سال ۱۳۹۵

عید نوروز مثل دیگر اعیاد ( فطر، غدیر ) مورد احترام و ارزشدانی زیادی از طرف اهالی دوسر شمار قرار دارد. تمام رسم های ملی این عید ملی با رنگ و بوی مذهبی آرایش گردیده است و هر ساله با جذابیت خاصی انجام می گیرد.زمستان امسال بسيار خوب بود . در اين اواخر اسفند ماه چند بار برف و باران منطقه را فرا گرفت ولي مقدار بارندگي كمتر از سالهاي قبل بوده است و بهار خيلي زودتر  از موقع خودش به منطقه سر زده است .در اسفند ماه كه دو بار به منطقه رفتم تمام درختان مثمر مثل سيب و آلوچه و ابدو و…. شكوفه باران شده بود و برف ۲۸ اسفند ماه كمي درختان را سوزاند.  . با اين وصف حال سالي خوب براي اهالي بوده است كه در اينجا بطور خلاصه به مراسم عيد نوروز در منطقه پرداخته مي شود. . عيد امسال در روز  يكشنبه ۱ فروردين ۹۵ ساعت ۸ صبح آغاز شد.  هوا و زمين صحرا در منطقه بسيار خوب و خوش و گرم و آفتابي است .

۱ ) حدود ده روز مانده به عید نوروز زنان روستا به روفت و روب خانه و حیاط و محل می پردازند و در قدیم تر زنان نسبت به ” گل مالی” خانه ها اقدام می نمودند و شستن فرشها، پرده ها، لحاف و دشکها و … از مهمترین کار زنان بوده و می باشد. امر نظافت در همه ی زمینه ها جزء اعتقادات ارزشمند مردمان است و نشانه این است که با آغاز سال نو باید گرد و غبار و تنبلی و کهنگی و غم و اندوه از وجود جسم و جان فرد و خانه و محیط زندگی زدوده شود و عقیده دارند که حضور فصل بهار را بایدبا پاکیزگی و شادابی پذیرا بود.

۲ ) زنان خانه در این فاصله ی مانده به عید نسبت به تهیه لوازم مراسم عید نوروز مثل کاشتن سبزه در ظروف ، تهیه سمنو و پختن حلوا و کماج و نان خشک و رنگ آمیزی تخم مرغ اقدام می کنند.

۳ ) یک روز مانده به عید نوروز را “روز عرفه” می دانند و در این روز مثل سایر اعیاد (فطر،غدیروشب چله) هر خانواده به قدر توانایی مالی خود مواد خوراکی مثل نان و خرما و یا برنج به در خانه ها می برند و از این طریق یادی از اموات خود می نمایند و غروب همین روز به مزار در گذشته گان رفته و فاتحه می خوانند و شمعی بر قبر ها روشن می کنند.

۴ ) تهییه لباس و کفش و کلاه برای اهل خانه مخصوصا بچه ها از دیگر مواردی است که افکار والدین را مشغول و ذهن و روح بچه ها را شیرین دارد معمولا پدر یا مادر جهت تهیه این اقلام به شهر میروند و فرزندان را خوشحال کرده و خودشان هم با خرید لوازم عید مثل سیب و پرتقال و شیرینی و … خرم می شوند. دراین زمان بعضی از اهالی نیم نگاهی به افراد فقیر و بی سرپرست هم دارند .

۵ ) شب عید کل اهل خانه حمام می نمایند و در امر نظافت جدی معتقد هستند و شب سال تحویل حتما شام خوب و مفصل می خورند شب عید شب خوشحالی تمام اهل خانه است به این جهت که فرزندانی که در شهر بودند به جمع خانواده بر می گردند و دیدارها تازه شده و دیگر اینکه فردا روز خوب و فراموش نشدنی برای خانواده مخصوصا برای بچه ها است که همان فردا عیدی می گیرند. بساط خوردن شیرینی فراهم است و هم اینکه تا مدت ۱۵ روز مدرسه ندارند و می توانند با لباسهای نو حسابی جولان بدهند.

۶ ) در روز عید هنگام تحویل سال نو بر طبق یک سنت دیرینه ملی یک نفر بعنوان “مادرومه“ با یک سینی که در آن قرآن کریم، سبزه، آب، آیینه و گل وارد خانه می شود و اهل خانه را اعتقاد بر این است که این خوش یمن و خوش قدم و مبارک است و برای اهل خانه تا پایان سال خوشی خواهد بود انشاءالله.

۷ ) یکی دیگر از رسم های خوب اهالی دوسر شمار در سال نو این است که از طرف خانواده ی داماد لباس و مقداری شیرینی و … بعنوان عیدی به خانواده عروس داده می شود که از نظر اجتماعی مهم بشمار می رود.

۸ ) در روز عید بزرگان محل به زیارت امامزاده و اهل قبور  می روند و بعد از آن به صورت انفرادی یا گروهی به صله رحم و عرض تبریک باد به نزد خانوادهها، مخصوصا آن خانواده های که به اصطلاح “دیدن” دارند می روند (صاحب عزا،حاجی جدید،وکربلای و مشهدی) و بعداز آن به خانه ها یکدیگر رفته و صلح و شادی سلامتی از خداوند برای تمام انسانها آرزو می کنند و بعد از آن در اولین فرصت به دیدن اقوام خود در سایر روستای هم جوار می روند. این رسم در تمام اعیاد مسلمین ( فطر،غدیر ) اجرا می گردد. در پایان ضمن مبارک بادی این عید و هزاران عید دیگر بر تمام انسانها بویژه بر اهالی دوسر شمار و خوانندگان این مطالب امیدواریم ما را از نظرات خود شاد فرمایید. ان شاءالله.ساداتي تيله بني

تصحيح مجدد ۲۹ اسفند ماه ۹۴

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *